«  Co warto wiedzieć ab… | Strona domowa | Na co zwracać uwagę z… »

Lokata bankowa czy inwestycje?

piątek, 19 maj 2017 at 11:08 am. Użyte znaczniki: , , , , ,

Szybki zarobek przeważnie obarczony jest dużym ryzykiem. Decydując się na inwestycje takie jak sztuka, kruszce i inne tego typu, musimy pogodzić się z tym, że część pieniędzy możemy stracić. Niestety, w przypadku takich właśnie inwestycji nie możemy nigdy mieć pewności co do zysku, jaki uzyskamy dzięki naszemu kapitałowi. Oczywiście, taki rodzaj inwestycji może przynieść ogromne zyski. Ma to jednak sens tylko wtedy, gdy dysponujemy dużą ilością oszczędności, nie boimy się ich utracić, oraz mamy jeszcze inne finanse poza tymi. W innym wypadku ryzyko jest przeważnie zbyt duże, by ryzykować oszczędności całego życia. Na sukces wpływa tak wiele czynników, że nie możemy być pewni efektów. Co zatem powinniśmy zrobić?

Lokata bankowa to alternatywa!

Alternatywnym wyjściem dla inwestycji obarczonych dużym ryzykiem są lokaty bankowe. Lokaty takie to umowy z bankiem, zawierane na określony czas. Bank może wówczas dysponować naszymi pieniędzmi i inwestować je dalej. My zaś zarabiamy na tym tyle procent, ile określone zostało w umowie. Na im dłuższy okres zawieramy umowę, tym więcej procent dostaniemy od banku. Wiąże się to jednak także z tym, że nasze pieniądze są na dłuższy czas „zamrożone” i nie możemy z nich korzystać. Jeśli nie mamy więc pewności jak szybko dane pieniądze będą nam potrzebne - lepiej co jakiś czas odnawiać umowę, niż raz podpisać umowę na długi termin. Gdybyśmy bowiem podpisali umowę na kilka lat i wcześniej chcieli z niej zrezygnować - co prawda odzyskamy najpewniej swoje pieniądze, ale odsetki przepadną nam albo całkowicie, albo w większości.

Rodzaje lokat.

Lokaty dzielą się przede wszystkim tak jak wyżej - na krótko i długoterminowe. Dzielimy je także na odnawialne i nieodnawialne. Od tego zależy, czy po upływie danego okresu bank sam ponownie przedłuży naszą umowę bez naszej obecności. Poza tym istnieje jeszcze kilka rodzajów lokat, które udzielane są na nieco innych warunkach. Na przykład lokata overnight to lokata, w której przypadku nasze pieniądze są zamrażane tylko na okres nocy, kiedy przeważnie śpimy. W ciągu dnia z kolei możemy nimi normalnie dysponować. W lokacie progresywnej możemy z kolei dopłacać do danej kwoty kolejne środki, przez co nasz ogólny kapitał wzrasta, a my dalej zarabiamy. Najlepszym typem lokaty jest zaś lokata negocjowana. Podczas zawierania takiej umowy to my negocjujemy z bankiem, na jakich warunkach pożyczymy mu pieniądze. Ma to miejsce jednak tylko w szczególnych wypadkach - wtedy, gdy dysponujemy naprawdę wysoką kwotą. Jakąkolwiek z lokat wybierzemy - z pewnością na tym nie stracimy!