« Lokaty czy dobra form… | Strona domowa |  Co warto wiedzieć ab… »

Problemy ze spłatą zadłużenia?

poniedziałek, 13 marzec 2017 at 11:51 am. Użyte znaczniki: , , ,

Kredyty gotówkowe to dla wielu z nas prawdziwe wybawienie, dzięki któremu nie tylko łatamy nagle pojawiające się dziury w budżecie wynikające z nieprzewidzianych wydatków, ale również pozwalające na realizację swoich planów zakupowych lub na spełnianie marzeń. Niestety, czasem zdarza się tak, że decyzję o zaciągnięciu kredytu podejmujemy pochopnie bez przeanalizowania jego faktycznych kosztów co sprawia, że zaczynamy mieć problemy ze spłatą. Sytuacja taka zdarza się szczególnie często wtedy, gdy nie mamy na koncie tylko jednego kredytu. Co robić w takiej sytuacji? Czy problemy tego typu można pokonać?

Nie unikaj problemu

Wiele osób, które mają problemy ze spłatą kredytów i pożyczek ignoruje ten problem mając nadzieję, że rozejdzie się on bez echa. Tymczasem to nie do końca prawda. Unikanie problemu może bowiem wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Właśnie dlatego, jeśli zauważamy, że spłata zadłużenia jest niemożliwa warto podjąć próby rozwiązania problemu. Tym bardziej, że jest to możliwe.

Rozmowa z kredytodawcą

Jednym z pierwszych kroków, jakie należy podjąć jest rozmowa z bankiem lub firmą pożyczkową, z usług której korzystamy. Możemy skorzystać z wielu dostępnych narzędzi wśród których wymienić możemy chociażby wakacje kredytowe, czyli kilkumiesięczną przerwę w spłacie zadłużenia czy obniżenie wysokości rat. Przedstawienie swoich problemów i trudności daje nam możliwości prowadzenia rozmowy i uniknięcia poważnych konsekwencji. Nie obawiajmy się więc przedstawić swojej sytuacji. Tym bardziej, że wiele banków oraz firm pożyczkowych jest otwarta na potrzeby klientów i stara się wyjść im na przeciw. Znalezienie wspólnego rozwiązania nie powinno więc być trudne.

Konsolidacja zadłużenia

Kolejnym rozwiązaniem, które idealnie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób posiadających kilka kredytów lub pożyczek jest skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego. To pożyczka, która spłaca wszystkie nasze dotychczasowe kredyty, dzięki czemu płacimy jedną, często znacznie niższą ratą. Co więcej, decydując się na konsolidację kredytów i pożyczek możemy liczyć na otrzymanie dodatkowych środków, które mogą być pomocne w podreperowaniu domowego budżetu.

Słowem, jeśli problem ze spłatą kredytu staje się naszą rzeczywistością nie warto załamywać rąk i czekać aż zacznie się on nawarstwiać. W dzisiejszych czasach banki oraz firmy pożyczkowe rozumieją sytuacje swoich klientów i starają się wychodzić im na przeciw. Wspólne wynegocjowanie warunków spłaty lub skorzystanie z kredytów konsolidacyjnych może okazać się prostym a jednocześnie skutecznym sposobem na uniknięcie kłopotów.